Slide
Dytiatyn

Nasze projekty 2021

Dytiatyn

Nasze projekty 2021

„Opieka nad Cmentarzem Wojennym w Dytiatynie, organizacja obchodów 101 rocznicy Bitwy pod Dytiatynem” – edycja 2021 rok

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Celem projektu jest całoroczna opieka nad ważnym Miejscem Pamięci jakim jest Cmentarz Wojenny w Dytiatynie (Ukraina, obwód iwano-frankiwski). W ramach realizacji tradycyjnie zorganizowane zostaną 101 obchody upamiętniające Bitwę pod Dytiatynem.

101. Rocznica bitwy pod Dytiatynem

Uroczystości w Dytiatynie rozpoczęły się Mszą świętą na Cmentarzu Wojennym o 12 z udziałem Wojska Polskiego i wszystkich zaproszonych gości. Mszy św. przewodniczył Kustosz Kustodii św. Krzyża, o. Stanisław Kawa. Po Mszy swoje słowo skierowała Pani Wicemarszałek Sejmu RP – p. Małgorzata Gosiewska oraz Ambasador RP w Kijowie – p. Bartosz Cichocki. Następnie uroczyście złożono kwiaty na Cmentarzu, aby oddać hołd poległym bohaterom z Dytiatyna. Uroczystości zwieńczył występ patriotyczny dzieci z polskiej szkółki w Dolinie na Ukrainie. Był to wzruszający i pięknie przeżyty czas. Jesteśmy, jak co roku wdzięczni za pamięć i obecność w tym ważnym dla Polski miejscu. Uroczystości miały miejsce 18 września 2021 r.

 
 fot. Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

Wizytacja na Cmentarzu Wojennym

W dniach 16-18 sierpnia odbyła się wizytacja pracowników Fundacji Brat Słońce na Cmentarzu Wojennym w Dytiatynie. Poniżej krótka fotorelacja z wizytacji, a w Dytiatynie powoli ruszają przygotowania do uroczystości obchodów 101 rocznicy Bitwy pod Dytiatynem, które w tym roku odbędą się dnia 18 września.

Wiosna w pełni – Prace trwają!

Otaczamy opieką polską kwaterę na cmentarzu w Bołszowcach na Ukrainie, stale wykonujemy niezbędne prace porządkowe, aby ocalić od zapomnienia to ważne Miejsce Pamięci Narodowej. Jeśli nie znacie jeszcze dziedzictwa narodowego tego miejsca zachęcamy do odwiedzenia zakładki:

Początek roku w Dytiatynie!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Cmentarz wojenny w Dytiatynie

Galerie zdjęć

Ułatwienia dostępu